ארגון הגג של ארגוני הנכים ונכים בלתי מאוגדים
הגדל טקסטהקטן טקסט

נשים עם מוגבלות - הוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת

נשים עם מוגבלות

תאריך: א' תמוז תשס"ב, (11/6/2002)

”אני לא רוצה להרגיש כשק תפוחי אדמה שסוחבים אל כסא הגינקולוג.”
גב` נילי ברויאר: ”אנחנו מופלות כפליים - הן כנשים והן כנשים עם מוגבלויות”.
חה”כ יעל דיין: ”קיימת כיום רק מרפאה גניקולוגית אחת המותאמת לחלוטין לצרכיי נשים עם מוגבלויות בביה”ח ”מעייני ישועה”. אני מבקשת מקופות החולים לתת טופס 17 למרפאה זו. חייבים לדרוש ממרכזים לרפואת נשים באיזורים השונים , לשפר הנגישות להכשיר ולהתאים הציוד לצורך בדיקות גניקולוגיות` ואחרות לנכות/ים בכל הארץ. אנו מצפים מרופאי משפחה ומהעוסקים ברפואת נשים לקבל ההכשרה הנדרשת ולהיות קשובים לצרכים המיוחדים”.

גב` אתי אברהמי: ””אני לא רוצה להרגיש כשק תפוחי אדמה שסוחבים אל כסא הגינקולוג. אנחנו מופלות כפליים - הן כנשים והן כנשים עם מוגבלויות”.

הוועדה לקידום מעמד האשה, בראשות חה”כ יעל דיין, דנה היום בישיבתה בבעיותיהן הייחודיות של נשים עם מוגבלויות. הוועדה התמקדה בבעיות הבריאות, חוסר הנגישות הפיסית למרפאות, הציוד שאינו מתאים למוגבלותן.
הוועדה למדה כי מפאת הבושה בשל הקושי הפיסי ויחסם המשפיל של רופאים אחדים נמנעות נשים עם מוגבלויות להגיע לקבל טיפול רפואי.

ד”ר נאוה רצון, מאוניברסיטת תל אביב דווחה: ”מסקר שנערך לאחרונה על נגישות למרפאות גניקולוגיות לנשים בכסא גלגלים עולה :
1. לא היתה, ולו מרפאה אחת, שהיתה נגישה ב-100%. חסרו או חניית נכים, או שדלת הכניסה פנימה היתה צרה מדי או שציוד חסם את הנגישות.
2. רק ב-3 מרפאות הכל היה נגיש, חוץ מכסא הבדיקה.

חה”כ ענת מאור: ”אני מציעה שמאבק הנשים יהווה חלק מסדר היום של מאבק הנכים. יש לטפל ספציפית בבעיות הייחודיות של נשים עם מוגבלויות”.

גב` סילביה טסלר, מנכ”ל ארגון ”בזכות”: ”יש כ- 400,000 נשים עם מוגבלויות בארץ (לפי הערכה שהן מהוות כ-10% מן האוכלוסיה”.

גב` נילי ברויאר, מרכזת פורום נשים עם מוגבלויות, בארגון בזכות: ”ישנה בעיה ספציפית של מודעות רופאים ואחיות לצרכיי ורגישות נשים עם מוגבלויות, מעבר לנגישות החסרה במרפאות לבדיקת אוסטיאופורוזיס וממוגרפיה למשל”.

חה”כ נעמי חזן: ”ביקור אצל גינקולוג הוא המבחן האמיתי. אם מפתחים רגישות, ניתן למצוא פתרונות”.

הוועדה למדה כי לא קיימים נתונים לגבי נשים עם מוגבלויות וקראה למוסד לביטוח הלאומי, בשיתוף עם קופות החולים ואוניברסיטת בר אילן להכין מאגר נתונים של נשים עם מוגבלויות.
גב` אלה שפירא כהנא, נציגת החירשות: ”יש לדאוג לשלטים מוארים במרפאות בתי החולים כדי שחירשות/ים ידעו שהגיע תורם”

חה”כ יעל דיין: ”הוועדה קוראת למשרד הבריאות:
1. להוציא מיידית חוזר מנכ”ל בנושא התייחסות לצרכים המיוחדים של נשים עם מוגבלויות.
2. לפנות לכל קופות החולים בדרישה לממן טיפול גניקולוגי לנשים עם מוגבלות בביה”ח ”מעייני ישועה” ולאגם משאבים למציאת פתרון הולם, עד להכשרת כל המרכזים לבריאות האשה, ולהפיכתם לנגישים לנשים עם מוגבלויות בעלי כל הציוד המתאים: מיטות יורדות וכיסאות בדיקה הידראולים.
3. לדרוש מבתי החולים להפעיל שלטים מוארים במרפאות כדי שכבדי שמיעה/חירשים ידעו כי הגיע תורם.
הוועדה תקיים ישיבה נוספת לנושאי אלימות ותעסוקה של נשים עם מוגבלויות.האתר אינו אחראי לתוכן האמור ו/או הפרסום באתר. אין להסתמך על האמור באתר לשום עניין אלא על החוק, התקנות והפסיקה בלבד. לייעוץ משפטי אישי נא לפנות לארגון הגג. אתר זה פועל על מערכת שופ פקטורי
Hosted by sPD.co.il - אחסון אתרים
ארגון הגג של ארגוני הנכים בישראל, רח' אבן גבירול 30, לונדון מיניסטור, ת"א מיקוד 64078, טל: 03-5238799 , 03-5273757 פקס: 03-5240265 כל הזכויות שמורות לארגון הגג(C)