ארגון הגג של ארגוני הנכים ונכים בלתי מאוגדים
הגדל טקסטהקטן טקסט

ישיבה חשובה - בטיחות

ישיבה חשובה

אם גם אתם עומדים מבולבלים מול היצע נרחב של כיסאות בטיחות, מושבי
ריסון, מושבי הגבהה וסל-קלים -הגעתם למקום הנכון.

כתבה מאת: מאת יעל אריאל-אורן
All rights reserved© כל הזכויות שמורות "מעריב"


סתו זנדברג בת שנה ושלושה חודשים.
מאת יעל אריאל-אורן אם גם אתם עומדים מבולבלים מול היצע
נרחב של כיסאות בטיחות, מושבי ריסון, מושבי הגבהה וסל-קלים -
הגעתם למקום הנכון

על חשיבותו של כיסא הבטיחות, נדמה שאין צורך להרחיב את הדיבור, גם לא על העובדה שמי שלא רותם את התינוק שלו לכיסא שכזה, עובר על החוק. הבעיה מתחילה כשעומדים מול ההיצע הרב שבחנויות וקשה לקבל החלטה נבונה. לפניכם מספר עצות שיקלו על התהליך:

עד גיל שנה סל-קל לתינוק ניתן לשימוש עד גיל 10-9 חודשים, או עד משקל 9 קילוגרם, או עד לגובה של 65 ס"מ ועד מצב שבו ראש הילד נמצא פחות משניים וחצי ס"מ מסוף המושב. אם ילדכם עונה על אחד הקריטריונים האלו - יש להעביר אותו לכיסא בטיחות. חשוב מאוד להקפיד על ההגבלות הללו, שאם לא כן, התינוק עלול להימצא בסכנה. אם ילדכם עובר את ההגבלות
הללו, צריך להחליף מושב ריסון. חשוב מאוד: יש לרתום תינוקות עד גיל שנה נגד כיוון הנסיעה, שכן עצמות העורף שלהם עדיין חלשות, ובמקרה של תאונה, תינוק שישכב עם כיוון הנסיעה עלול לשבור את מפרקתו.

גם אם ברכבכם כריות אוויר ואתם נאלצים לחגור את התינוק במושב האחורי, עליכם לרכוש מושב שניתן, לפי הוראות היצרן, לרתום עם הגב לכיוון הנסיעה. אל תסתפקו במה שנאמר לכם בחנות. קראו את הוראות היצרן המקוריות, אלו הכתובות באנגלית, ובמקרים רבים תמצאו בהן הנחיות שלא מופיעות בעברית. אם אתם רותמים את ילדכם במושב האחורי
- ניתן לרכוש מראה ולקבוע אותה כך, שתוכלו לראות אותו דרך מראת הרכב.

קריטריונים חשובים: קודם כל, חשוב להכין רשימה של הציפיות שלכם ממושב הריסון לילד. ישנם מי שחשובה להם קשירת הילד במושב הקדמי, ואחרים ירצו דווקא לקשרו במושב האחורי.

יש לבחור סל-קל או מושב המתאים מגיל אפס, ולשים לב שהתינוק שוכב ולא יושב בתוך המושב. חיוני לבדוק את התאמת המושב לרכב שלכם - לפעמים הרצועות קצרות מדי, וכן לבדוק את נוחות הקשירה של המושב לרכב - לוונטי במיוחד לסל-קלים, אותם משחררים מהמכונית בתדירות גבוהה.

המלצה אישית: לבחור סל-קל שניתן להתאים לו מרכב, כך שאם יוצאים מהמכונית לסיור קצר והתינוק ישן, ניתן לקחת אותו עם הסל-קל, ולא צריך להעבירו לעגלה.

מעל גיל שנה כשאתם ניגשים לקנות מושב בטיחות, הביאו איתכם את הילד, נסו להרכיב את הכיסא במכונית, והושיבו את הילד, כדי לוודא כי נוח לו והוא "רואה את העולם".

מניסיון אישי: כיסא מאוד איכותי אופסן וכיסא אחר נרכש במקומו, כי משענתו של הראשון לא היתה זקופה מספיק והילד לא יכול היה לראות דבר כשישב בתוכו. חבל להוציא כל כך הרבה כסף ולעמוד במצב שהילד לא מוכן לנסוע לשום מקום.

גם כאן, חשוב להקפיד על כיסא בעל רתימת חמש נקודות (כתפיים, אגן ובין הרגליים). חשוב עוד, שלכיסא תהיה משענת גבוהה, מצבים לשינה (רלוונטי מאוד בנסיעות ארוכות), שכבת הגנה לראש ולגב, ושיהיה מרווח דיו. מומלץ מאוד לרתום את הכיסא במרכז המושב האחורי. כך גם תגיעו ביתר קלות לילד שרוצה מוצץ/מים/אוכל/ליטוף תוך כדי נסיעה.
כמו כן, במקרה של תאונה צדית, הילד מוגן יותר. חשוב להדק את הרצועות היטב, כדי שהילד יהיה מוגן.

ישנם כיסאות שיכולים להתחבר רק ברצועות רכב בעלות שלוש נקודות. ברוב המכוניות, החגורה האמצעית אינה כזו, כך שאם זה המצב אצלכם - נסו למצוא כיסא שניתן לחבר גם ברצועת שתי נקודות.

לאחר 6 שנים מיום ייצור הכיסא יש להחליפו, כיו ון שהחומר נחלש. לכן, גם אם יש לכם כיסא מהילד הבכור, אולי רצוי להחליפו, אם פרק זמן זה עבר. כשקונים כיסא חדש, יש לבדוק את תאריך הייצור (חייב להופיע על כל כיסא וכיסא). גם במקרה של תאונה, אפילו אם הכיסא נראה תקין - יש להחליפו.

קריטריונים חשובים: שימוש במושב מגיל שנה ועד למשקל 18 קילוגרם (בערך גילאי 3 וחצי - 4 שנים), אלא אם בוחרים כיסא המתאים מגיל אפס ועד משקל 18 קילוגרם. כשילדכם עובר משקל זה, יש לעבור לשימוש בבוסטר (שהוא מושב הגבהה לילדים). ישנם בוסטרים המתאימים לשימוש ממשקל 9 או 15 קילוגרם, אבל חשוב לזכור - הם פחות נוחים
לקטנטנים, אין בהם מצבי שכיבה, ואם אתם נוסעים וילדכם נרדם, לא תוכלו לשפר את תנוחתו.

שימו לב, מה שבטוח
.1 אישור של מכון התקנים הישראלי למושב (אין בארץ תקן ישראלי שנכתב ע"י מכון התקנים, אך כיסאות בטיחות עם תקן אירופאי או אמריקאי - מקובלים על המכון ועל משרד התחבורה).

.2 התאמה מלאה לגיל, לגובה ולמשקל הילד.

.3 התאמת המושב לרכב.

.4 נוחות קשירת המושב ברכב ונוחות חגירת הילד בתוכו.

.5 מושב המאפשר ישיבה כנגד כיוון הנסיעה, עד למשקל 13 וחצי קילוגרם, כך שאפשר יהיה להושיב את הילד כשגבו לכיוון הנסיעה עד לגיל שנה. מעל גיל שנה - לבדוק שכאשר הילד יושב, יש לו זווית ראייה נוחה, ומשענת המושב מספיק זקופה כדי שהילד לא ישכב כל הדרך.

.6 תאריך ייצור המושב - ניתן להשתמש במושב עד 6 שנים מיום הייצור!

.7 אם מושב היה במכונית שעברה תאונת דרכים - יש להחליפו, אפילו אם ה וא נראה תקין.

.8 רצוי מאוד: מושב בעל חגירה ב-5 נקודות (כתפיים, אגן ובין הרגליים).

.9 חשוב ביותר: התקנת המושב והשימוש בו - לפי הוראות היצרן.

.10 אין לבצע כל שינוי במבנה הכיסא, או להניח מגבת/חיתול מתחת למושב או מתחת לילד.

.11 עדיף לבחור כיסא המאפשר, במצב הדורש חילוץ מהרכב, שחרור החגורות הפנימיות במשיכה אחת מהי רה.

.12 יש לוודא שהכיסא מעוגן היטב ברכב, ולא נע על המושב קדימה ואחורה או מצד לצד.
.13 לידיעתכם - הגישה האמריקאית גורסת, כי במקרה של תאונה, רצוי להוציא את הילד מהרכב בעודו ישוב בכיסא, למקרה של פגיעות גב. האירופאים, לעומת זאת, דוגלים בהוצאת הילד במהירות האפשרית, ולא מקפידים על הוצאת הכיסא עם הילד. אתם תצטרכו להחליט מהי הדרך הנכונה עבורכם.

ובכיסאות לבני יותר משנה:

.14 מתיחת ושחרור הרצועות הפנימיות במשיכת יד אחת.

.15 נעילת הרצועות באופן שילד לא יוכל לשחררן בעצמו.

.16 יכולת כוונון רצועות הכתפיים (אחרת - מה עושים כשהילד צומח לגובה?).

.17 וכדי להקל על עצמכם את החיים - החלפת מצבים נוחה, בין ישיבה לשכיבה.

אירופה נגד אמריקה
מה קובע תו התקן

ישנם שני תקנים לכיסאות בטיחות: אירופאי - ECE44.03 ואמריקאי - FMVSS. 213 התקן
האירופאי מחמיר יותר, במיוחד זה החדש, שנקבע לאחר שאירופה הפכה לשוק משותף. בישראל אין תו תקן, וכל כיסא בעל תקן אירופי או אמריקאי מקבל אישור ממכון התקנים וממשרד התחבורה. בתקן האירופי - ולאחרונה גם באמריקאי - מומלצים כיסאות בעלי חגירת 5 נקודות. לכן, כיסאות שלהם "פגוש" עשוי פלסטיק או כל חומר אחר, אינם
מומלצים עוד לשימוש, והאמריקאים הפסיקו לייצר אותם. לתשומת לבכם!

לכל שאלה - תשובה
תהליך קבלת החלטות

במרכז שניידר לרפואת ילדים, שבבית החולים בילינסון, הקימו לפני מעט יותר משנה את המרכז הלאומי לבריאות ובטיחות ילדים. המרכז, בראשות הד"ר מיכל לוטם-חמו, נותן מענה לשאלות רבות של הורים ומסביר בדיוק כיצד לנהוג. ניתן להיכנס לפורום של המרכז באינטרנט, בכתובת אי.או.אל, ושם לשאול את כל השאלות המציקות לכם, וגם למצוא שאלות שנשאלו בעבר ואת התשובות להן. במרבית
המקרים, תגלו שמישהו כבר שאל עבורכם את השאלה, כך שהתשובה ממתינה לכם שם. הפורום
ממליץ גם על שני אתרים נוספים: ו מושב
http://.www.carseat.org) שם תגלו מידע חשוב נוסף, שתקצירו הוגש לעיל. ומי שלא מקושר לאינטרנט, יוכל להתקשר למספר הטלפון: ,03-9253095 ושם יקבל מענה לשאלותיו.

המסקנה המתבקשת היא שאין להקל ראש בריסון ילדים ופעוטות ברכב, ולא כדאי להסתמך על עצה של שכנה, אחות או דודה, אלא לברר ולהגיע להחלטה בעצמכם.האתר אינו אחראי לתוכן האמור ו/או הפרסום באתר. אין להסתמך על האמור באתר לשום עניין אלא על החוק, התקנות והפסיקה בלבד. לייעוץ משפטי אישי נא לפנות לארגון הגג. אתר זה פועל על מערכת שופ פקטורי
Hosted by sPD.co.il - אחסון אתרים
ארגון הגג של ארגוני הנכים בישראל, רח' אבן גבירול 30, לונדון מיניסטור, ת"א מיקוד 64078, טל: 03-5238799 , 03-5273757 פקס: 03-5240265 כל הזכויות שמורות לארגון הגג(C)